Café Therapy vaří i během epidemie, pro lidi bez domova

(Praha, 26. března 2020) — V době, kdy velká část národa plní spíže trvanlivými potravinami, se najdou i tací, pro které je pravidelná strava nedosažitelnou představou. Odpověď na potíže lidí bez domova nyní částečně řeší Café Therapy, sociální kavárna v centru Prahy pod křídly SANANIMu, která musela kvůli vládním nařízením dočasně zavřít. Její zaměstnanci nyní připravují pro lidi bez domova jídla s sebou.

 

Princip fungování celého projektu je jednoduchý. Internetový prodejce Rohlík.cz uvolní každý den část potravin za svých zásob a SANANIM je přiveze do prostor své kavárny, kde z nich zaměstnanci připraví jednoduchá jídla. Ty se zabalí do jednorázových, hygienických balení. Balíčky se pak rozváží především do pražských nízkoprahových zařízení. Část se odveze i pro bezdomovce na Císařskou louku a dalším organizacím, které pomáhají klientům na ulici.  

 

Problém však nepředstavuje pouze nedostatečná či nevyhovující strava. Velký důraz se klade i na hygienickou nezávadnost, která je u lidí bez domova obzvlášť klíčová. „Častokrát mají totiž dlouhodobě podlomené zdraví a nezřídkakdy se potýkají i se závislostmi. Ba co víc, absence zázemí, a tedy i přístupu k hygienickým produktům, vede k vyššímu riziku nákazy,“ popisuje Josef Šedivý ze SANANIMu.

 

Z důvodu snadné přepravy dveře kavárny opouštějí především různé obložené sendviče a bagety. „Snažíme klást důraz na vysoký obsah ovoce a zeleniny, abychom co nejvíce podpořili už tak zkoušenou imunitu lidí bez domova,“ vysvětluje Šedivý. Oceňuje též nasazení zaměstnanců a vervu, s jakou se nových úkolů zhostili. „V kavárně tráví přípravou jídla dlouhé hodiny, a to částečně i z důvodu, že velká část z nich na vlastní kůži poznala, jak krutý umí život na ulici být. Teď už jen zbývá, aby se do podobného snažení zapojilo co nejvíce podniků,“ uzavírá Šedivý.

 

 

O Café Therapy:

Café Therapy je sociální podnik, kde 60 % zaměstnanců tvoří lidé po léčbě ze závislostí. Na adrese Školská 30 funguje kavárna a restaurace, a také se zde připravuje catering pro firmy. Další provozovny jsou bistro na Pedagogické fakultě a divadelní kavárna v ABC.

 

 

Aktuality
Ambulantní léčba