I titulek v novinách nám velmi ubližuje

Někdy vychází články, které o naší práci hovoří chápavě, jindy takové, co nám práci komplikují. A to je nám líto. Děláme spoustu dobré práce. Tím, že léčíme, vracíme lidi do života, vracíme jim naději, zmírňujeme dopady závislostí, a tak chráníme všechny,
i vás a vaše děti. Od infekčních nemocí, násilí, špíny...

Místo toho, abychom se dočkali vděku, bojujeme poněkud často se šířením omylů, polopravd, líbivých volebních slibů či mýtů…

  • Je velkým omylem, že nízkoprahové služby pro závislé generují uživatele drog a podporují jejich chování. Opak je pravdou. Tyto služby pomáhají přežít, chrání společnost a motivují klienty do léčby. Ale kde se klienti léčí, to jsou zařízení, která už pro kolemjdoucího nejsou vidět.
  • Je omylem, že by bylo k něčemu umístit služby pro závislé mimo osídlená místa. Nebylo, protože ti, kdo jsou nemocní, potřebují dosažitelnou péči. A pokud ji nebudou mít blízko, nemáme možnost je nijak ovlivnit či léčit.
  • Je rovněž omylem, že ta městská část, která nemá např. kontaktní centrum vyhrává. Naopak. Prostě proto, že neplatí: „Kde není služba, není problém“.
  • Je nešťastné, že tato problematika není dostatečně řešena za celou Prahu. Uživatelů v metropoli je docela dost a ano, i uživatelé jsou občané. V každé městské části.
  • Je bohužel i mylné přesvědčení, že ochrana veřejného zdraví je nefunkční.
  • Nevěřte volebním slibům a politickým proklamacím „Vyženeme... Nedopustíme...", protože pokud je „Vyženeme…“ možná vyženeme i vlastní děti.

Jsme hrdi na to, že komunitně preventivními aktivitami chráníme okolí, že spolupracujeme s covidárii, že naše restaurace Cafe Therapy  celé jaro připravovala jídlo pro závislé bezdomovce, že naše služby fungují v komplikované době na 100 %. Aktivně realizujeme prevenci žloutenky a HIV, se 70 % úspěšností vracíme lidi do života, postaráme se za rok o 12 tisíc lidí, včetně stárnoucích klientů a matek s dětmi. Na všech terénních aktivitách spolupracujeme s policí ČR i s Městskou policií Praha a jsem za to rádi.

Nenechávejte nás v tom samotné, podpořte nás!

SANANIM

Ambulantní léčba