Jednoznačná odpověď je ANO

Potřebujeme kampaň destigmatizující. Uživatelé návykových látek jsou lidé, kteří mají rodiče, partnery, děti. Jsou to lidé nemocní, z větší části v dětství traumatizovaní. Jsou to naši sousedé, občané České republiky.

Nepotřebujeme kampaň, která stigmatizuje uživatele návykových látek, což film Adikts a následující televizní spoty v rámci kampaně Zkratky dělaly. Uvedená kampaň neslouží k prevenci, slouží ke zvýšení strachu a odmítání jakékoli pomoci závislým, a vyvolává dojem, že jediným řešením je represe.

Jestli nechceme dopadnout jako ve Frankfurtu nad Mohanem, tak nesmíme vytvářet ghetta a posouvat uživatele návykových látek na okraj společnosti. Musíme vytvářet léčebná centra různého typu, pracovní příležitosti, bydlení, vytvářet podmínky pro integraci uživatelů do společnosti a umožnit jim jejich úzdravný proces.

Nestačí zavřít oči a tvářit se, že se nic neděje a problém se vyřeší sám, nepomůže všechny zavřít do vězení.

Vzbuzování strachu prostřednictvím medií a touze po senzaci, uplatnění politických zájmů a získání laciných politických bodů situaci jen zhoršuje, nepřináší řešení, ale uvádí komunitu, uživatele drog, služby, ale i politiky do pocitu marnosti a bezmoci.

Deník N přinesl zprávu o petici obyvatelů proti zřízení adiktologické ambulance na místní poliklinice. Jedná se o malé zdravotnické zařízení, kam docházejí individuálně klienti, kteří se chtějí léčit, uzdravit – denně cca 10 lidí. Přesto se zvedla vlna odporu, nafouknutá bublina s líčením hrůz, co se tam bude dít. To je přesně důsledkem stigmatizačních aktivit, které jsou v České republice na denním pořádku a mimo jiné je přináší i kampaň Zkratky. Ambulance má to štěstí, že o její existenci rozhodují racionálně smýšlející politici na Praze 10, kteří vědí, že závislí jsou i jejich občané a chtějí jim zajistit službu, kterou potřebují.

Se stejnou situací se pak setkáváme například i v našem kontaktním centru na Praze 5, které je v poslední době přetížené a navštěvuje ho až 160 klientů denně. Ke zhoršené situaci došlo ve chvíli, kdy bylo, před více než rokem, uzavřeno jedno ze tří kontaktních center na území Prahy a dodnes se za tuto službu nenašla náhrada. Přitom pro pokrytí potřeb klientů a maximální ochraně veřejného zdraví by bylo v Praze potřeba kontaktních center 9.

Doporučení je jednoduché: Jenom široká síť malých služeb, rozmístěných po celém městě/regionu přináší řešení. Uzavírání služeb či odsouvání uživatelů návykových látek na okraj společnosti situaci akorát zhorší.

 

Potřebuje Česká republika kampaň týkající se návykového chování?