Série Drogy ve zkratce

V posledním spotu série Drogy ve zkratce, který se věnuje tzv. Řezání drog, se objevují nejasná čísla a neaktuální informace. Ve spotu zazní, že drogy na českém trhu mají někdy jen xx % účinné látky. Už se ale nedozvíme, jaká je průměrná čistota těchto látek. A takovou interpretaci dat vnímáme jako silně zavádějící, a proto data uvádíme na pravou míru.

Jak je to tedy s čistotou drog na českém trhu? Národní monitorovací středisko (2023) uvádí:

  • Pervitin (analyzováno 630 vzorků): Nejnižší podíl účinné látky činil 1,0 %, nejvyšší 86,9 %, průměr 68,1 %.  Průměrná čistota pervitinu se v posledních 10 letech pohybuje v rozmezí 64–72 % účinné látky. Ve sledovaném období je patrný rostoucí trend.
    • zatímco Zkratky uvádí jen nejnižší hodnotu, tedy 1 %
  • Kokain (analyzováno 117 vzorků): Nejnižší podíl účinné látky činil 12,1 %, nejvyšší 89,3 %, průměr 64,3 %. Z hlediska trendu je patrný výrazný nárůst průměrné čistoty kokainu.
    • zatímco Zkratky uvádí jen nejnižší hodnotu, tedy 12%
  • Heroin (analyzováno 10 vzorků): Nejnižší podíl účinné látky byl 10,1 %, nejvyšší 34,0 %, průměr 17,5 %.
    • zatímco Zkratky uvádí 5 %

Dále se ve spotu dozvíme, že NMS uvádí, že skoro všechen kokain zadržený v Čechách obsahuje Levamisol. Toto je informace, kterou NMS vydalo v roce 2010, tedy před 14 lety a proto tato data nemůžeme v žádném případě považovat za aktuální.

A jak to tedy v tom roce 2010 s příměsí Levamisolu v kokainu bylo?

EMCDDA a Europol (2022) uvádějí, že se okolo roku 2010 Levamisol opravdu vyskytoval téměř ve většině kokainu ve Spojených státech, ale i v Evropě. V roce 2015 byl Levamizol nalezen v 93 % jednokilogramových cihel kokainu zabavených ve Spojených státech. Ve stejném roce v Nizozemsku se pak tato příměs objevila u přibližně 70 % testovaných vzorků.

Na začátku roku 2020 se ale situace změnila – na velkoobchodní úrovni se obsah Levamizolu v kokainu potvrdil u 22 % analyzovaných vzorků zabavených ve Spojených státech a v Nizozemsku ve 40 % případů.

Důležité je ale zmínit, že v Evropě se běžně informace o příměsích kokainu neshromažďují, tedy nemůžeme říct, že skoro všechen kokain zadržený v Čechách obsahuje Levamisol. Na to v současné době nemáme žádná veřejně dostupná data.

Varování:

Upozorňujeme na nebezpečí informace o nízkém obsahu účinné látky v návykových látkách… Doporučujeme drogy nebrat, pokud však jste rozhodnuti nějakou drogu použít, nespoléhejte na informace použité v reklamním spotu Drogy ve zkratce a dávejte pozor na množství drogy, které si aplikujete. Mylná informace, že většina drog má v sobě malé množství účinné látky by Vás mohla vést k užití většího množství, což může vést k předávkování a vážným zdravotním rizikům.

Zdroje dat:
CHOMYNOVÁ, P., GROHMANNOVÁ, K., DVOŘÁKOVÁ, Z., ORLÍKOVÁ, B., ČERNÍKOVÁ, T., GALANDÁK, D., FRANKOVÁ, E., FIDESOVÁ, H., VOPRAVIL, J. 2023. Zpráva o nelegálních drogách v České republice 2023
Národní monitorovací středisko pro drogy a drogové závislosti. (2010, 21. ledna). Veterinární přípravek LEVAMISOL ohrožuje zdraví osob užívajících kokain [Tisková zpráva]. Převzato z: https://www.drogy-info.cz/data/download/101281/434249/file/NMS%2020100118_levamisol%20v%20kokainu.pdf
European Monitoring Centre for Drugs and Drug Addiction and Europol (2022), EU Drug Market: Cocaine — In-depth analysis, https://www.emcdda.europa.eu/publications/eu-drug-markets/cocaine_en
Uvádíme na pravou míru…  Aneb pasti Zkratek II.