Název projektu: BSAFE – Prevence sexuálního násilí na ženách uprchlicích na základě pohlaví
Partneři projektu: Společnost Podané ruce o.p.s., Persefona o. s., Diecézní charita Brno Církevní organizace, Fundacja Polityki Społecznej PREKURSOR, Občianske združenie PRIMA, SANANIM z. ú.
Termíny realizace: 1.2.2023 – 31.1.2025
Rozpočet: 683 378.00 EUR
Cíle projektu: 3 cílové oblasti projektu: IMPROVE, EMPOWER, INTERVENCE.
- IMPROVE – budování kapacit 150 odborníků v první linii pro řešení otázek souvisejících s nerovnoprávností a násilím vůči ženám; posílení prevence reakce a konsolidovat struktury prevence prostřednictvím spolupráce více agentur.
- EMPOWER – informovat uprchlíky o SGBV prostřednictvím osvětové kampaně a vývoje mobilní aplikace (BSAFE4U), zmocnit 100 dobrovolníků a vrstevníků z řad uprchlíků, aby fungovali jako kontaktní osoby, a postavit je tak do centra dění.
- INTERVENCE – zvyšovat citlivost a vzdělávat veřejnost v oblasti GBV; informovat a podněcovat přihlížející k akci, povzbuzovat k ochotě zasáhnout a zvyšovat pravděpodobnost zásahu v případě sexuálního násilí nebo obtěžování.
Projekt „BSAFE“ se zaměřuje na Genderově podmíněné násilí, které stále postihuje každou třetí ženu na světě. V době konfliktů se hrozba výrazně zvýšila pro ženy a dívky. Dramatické události, které se odehrály po invazi na Ukrajinu, přinutily více než 4,5 mil. lidí k tomu, aby opustili Ukrajinu během pouhého měsíce, což z něj činí největší a nejrychlejší pohyb uprchlíků v Evropě od konce druhé světové války. Tohle bezprecedentní vysídlení je výjimečné tím, že většinu tvoří ženy a děti, a poukázalo na nepřipravenost nevládních organizací chránit je před hrubým násilím. S cílem předcházet všem formám genderově podmíněného násilí na zranitelných ženách a bojovat proti němu, se projekt BSAFE sdružuje z organizací ze tří zemí, které stojí v čele současné uprchlické krize, a to ze Slovenska, Polska a České republiky. V rámci projektu bude vytvořena záchranná síť, která bude předcházet všem formám zneužívání a chránit přímé či nepřímé oběti takového zneužívání prostřednictvím integrovaného souboru činností ve 3 klíčových oblastech.
Project name: BSAFE – Preventing Gender Based Sexual Violence against women refugees
Project partners: Společnost Podané ruce o.p.s., Persefona o.s., Diecézní charita Brno,
Cirkevní organizace, Fundacja polityki spolecznej PREKURSOR, Obcianske zdruzenie,
PRIMA, SANANIM z.u.
Implementation dates: 1.2.2023 – 31.1.2025
Budget: 683 378.00 EUR
The BSAFE project focuses on gender-based violence which continues to affect one in three women globally. In times of conflict the threat significantly increases for women and girls. The dramatic events that unfolded following the invasion of Ukraine forced over 4.5 mil people into displacement in just over a month, making it the largest and fastest refugee movement in Europe since the end of WWII. This unprecedented displacement is unique in that the majority are women and children and highlighted the unpreparedness of NGOs to protect them against GBV. With the aim to prevent and combat all forms of gender-based violence against vulnerable women, the project BSAFE brings together organisations from 3 countries at the forefront of the current refugee crisis, Slovakia, Poland and Czech Republic. It will develop a safety net to prevent all forms of abuse from happening and protect direct or indirect victims of such abuse through an integrated set of activities in 3 key areas.
Project objectives: 3 target areas of the project: IMPROVE, EMPOWER, INTERVENE. IMPROVE – build the capacity of 150 frontline professionals to address issues related to inequality and GBV; strengthen prevention responses and consolidate prevention structures through multi agency cooperation. EMPOWER – inform refugees on SGBV through an awareness-raising campaign and the development of a mobile app (BSAFE4U), empower 100 volunteers and peers from the refugee community to work as focal points, placing them at the centre of the prevention effort. INTERVENE – sensitise and educate the public on GBV; inform and stimulate bystanders into action, encouraging both the willingness to intervene and the likelihood of intervention in the presence of sexual violence or harassment.
“Funded by the European Union. Views and opinions expressed are however those of the author(s) only and do not necessarily reflect those of the European Union. Neither the European Union nor the granting authority can be held responsible for them.”