EHRA Eurasian Harm Reduction Association, jejíž jsme součástí, vypracovala dokument, který pojednává o hlavních bariérách, co zažívali a zažívají uprchlíci z Ukrajiny při vstupu do adiktologických služeb, ale i do dalších služeb duševního zdraví, sociálních služeb, léčebných oddělení infekčních onemocnění a zdravotnictví celkově.

Téma je to velmi aktuální především z toho důvodu, že je třeba počítat s tím, že řada uprchlíků ze skupiny nejohroženějších osob, se kterými pracujeme, se zřejmě do své země nevrátí ani po případném ukončení konfliktu, který je ale stejně v nedohlednu. Je třeba hledat nové strategie, jak spolupracovat a integrovat do péče tyto klienty, a přitom brát citlivě ve zřetel jejich aktuální životní horizont, ke kterému vzhlížejí, a to je právě návrat domů, i když již tušíme, že k němu nemusí ani dojít.

Válečné konflikty vždy přináší traumatické dění pro celé skupiny obyvatel a naši nejohroženější klienti mají velmi malou výbavu si s těmito traumaty sami poradit. Nejinak je tomu i nyní. Pro české služby je velkou výzvou s tímto kontextem pracovat. Doposud se nedaří řadu klientů vůbec navázat a v dokumentu, který Vám nabízíme je nástin jednotlivých aspektů i doporučení či inspirace k řešení. 

Dokument ke stažení

Za jakoukoliv medializaci a šíření budeme vděční. V případě dotazů napište na pesek@sananim.cz.

EHRA Zpráva o bariérách ve vstupu do adiktologických zařízení pro uprchlíky z Ukrajiny