Kampaň Zkratky má v současné době velký mediální prostor. Seriál Adikts, ke kterému jsme se již vyjadřovali zde, dokument Česko na drogách, série mini spotů Drogy ve zkratce, ale také zaujímá velký prostor na sociálních sítích a veřejném prostoru.

Vzhledem k tomu, že kampaň má být osvětová či preventivní, rádi bychom uvedli data, která autoři interpretují, na pravou míru a s odborným komentářem. Tak, abyste si o situaci v České republice udělali ucelený obrázek a abyste i vy těmto datům porozuměli. Autoři kampaně totiž rádi využívají ta alarmující čísla, která nezasazují do souvislostí a jejich hodnoty nijak nevysvětlují. Některá uvedená čísla jsou nepravdivá.

Pojďme se prvně podívat na data z tiskové zprávy a tiskové konference ČAP, která vyšla na začátku ledna. Komentáře k datům uvedených v tiskové zprávě ČAP připravilo Národní monitorovací středisko a plné znění komentáře včetně grafů najdete zde.

  1. Přes čtyřicet procent Čechů starších 15 let přiznává, že minimálně jednou v životě zkusilo nelegální drogu,“ (Zdroj: Zpráva o nelegálních drogách v České republice 2023, Národní monitorovací středisko pro drogy a závislosti, str. 46.)

Jde o data jednoho z každoročních výzkumů, které realizuje NMS ve spolupráci s agenturou INRES-SONES. Soubor tvořilo 1 784 respondentů ve věku 15 a více let.

Celoživotní prevalence však není vhodný indikátor k hodnocení aktuální situace v oblasti užívání drog, protože kumuluje alespoň jednu životní zkušenost s drogami. K té mohlo u respondentů dojít kdykoliv např. v období před 15–20 lety, nevztahuje se tedy nutně k aktuální době. Vhodnější je indikátor prevalence užití v posledních 12 měsících, který přímo referuje k aktuálnímu užívání.

Jak zpráva uvádí na téže straně, užívání nelegálních drog v posledních 12 měsících a posledních 30 dnech je v obecné populaci velmi nízké s výjimkou konopných látek, jejichž užití uvedlo 9,9 %, resp. 3,4 % dotázaných. Při pohledu na dlouhodobé trendy je patrná stabilní míra užívání konopných látek v obecné populaci ve věku 15–64 let i mezi mladými dospělými ve věku 15–34 let, s náznakem mírného nárůstu v posledních letech (s. 52).

Pro hodnocení situace je vhodné se podívat i na situaci a trendy v dalších populačních skupinách. Zpráva v kapitole Užívání nelegálních drog mezi dětmi a mládeží shrnuje výsledky několika studií mezi dětmi a dospívajícími:

Podle studie ESPAD 2019 mělo zkušenost s některou z nelegálních drog celkem 29 % dospívajících ve věku 15–16 let. Nejčastěji šlo o konopné látky (28 %) a extázi (4 %). Zkušenosti studentů s nelegálními drogami dlouhodobě klesají s výjimkou kokainu. Dlouhodobě roste průměrný věk při prvním užití návykových látek. Výsledky potvrzuje i studie Univerzity Palackého v Olomouci (UPOL 2021), podle které užilo konopné látky alespoň jednou v životě 38 %, v posledních 12 měsících 26 % a v posledních 30 dnech 12 % studentů SŠ (ve věku 15–20 let). Míra celoživotních zkušeností s jinou nelegální drogou byla v r. 2021 mezi studenty SŠ na nízké úrovni – nejčastěji šlo o extázi (4 %), halucinogenní houby (3 %) a LSD (2 %). Studie mezi pražskými školáky (ve věku 11–21 let) potvrzuje klesající trend míry užívání konopných látek mezi dětmi a dospívajícími. Dlouhodobě dochází k vyrovnávání rozdílů v míře užívání konopných látek mezi chlapci a dívkami (Souhrn, s. 8, vychází z kap. s. 35–42).

Indikátor celoživotní prevalence lze u dětí a dospívajících použít, protože v jejich případě jde o aktuální zkušenost. Např. každoroční studie v Praze sleduje užití v posledních 12 měsících – a je vidět, že hodnota je srovnatelná s celoživotní prevalencí sledovanou v jiných studiích.

  1. "... to odpovídá datům Národního monitorovacího střediska, které říká, že počet uživatelů tvrdých rok za posledních 15 let v České republice vzrostl třikrát.“ (Informace zmíněná v rámci tiskové konference.)

Pokud se podíváme na odhady osob užívajících rizikově pervitin a/nebo opioidy (dříve publikované jako odhady problémových uživatelů drog) za období, po které máme odhady k dispozici, vidíme, že se odhad počtu osob užívajících drogy rizikově zvýšil 1,6krát (z 29 tis. v r. 2003 na 46,5 tis. v r. 2022). Za posledních 15 let, tj. mezi roky 2007 a 2022, se zvýšil 1,5krát.


Efektivní primární prevence není zaměřena na strašení a základem dobré prevence je podávání pravdivých a ucelených informací.

 

Zdroje dat: CHOMYNOVÁ, P., GROHMANNOVÁ, K., DVOŘÁKOVÁ, Z., ORLÍKOVÁ, B., ČERNÍKOVÁ, T., GALANDÁK, D., FRANKOVÁ, E., FIDESOVÁ, H., VOPRAVIL, J. 2023. Zpráva o nelegálních drogách v České republice 2023

 

Uvádíme na pravou míru… Aneb pasti Zkratek