Pomoc uživatelům nelegálních návykových látek v Praze s cílem zmírnění dopadů závislosti a motivace ke změně.
Adiktologická ambulance nabízí komplexní služby uživatelům návykových látek (drog, alkoholu a medikamentů) a jejich blízkým. Zařízení poskytuje široké spektrum zdravotně sociálních služeb podle potřeb klienta, aniž by byl vytržen z přirozeného prostředí, tedy z rodinného, pracovního nebo studijního života.
"AA" realizuje dva programy - strukturovanou ambulantní léčbu a case management.
Strukturovaná ambulantní léčba
Program zaměřený na léčbu závislosti na základě zhodnocení stavu klienta.
Je složena ze tří fází:
- Motivačně indikační fáze v délce trvání 1 - 3 měsíce formou individuálního a skupinového poradenství pomáhá klientovi ujasnit si jeho současnou situaci, posílit důvody ke změně a vytyčit jeho další směřování. Hlavním cílem je připravit klienta na přestup do léčebné fáze, nebo zprostředkovat jiné vhodné zařízení. S mladistvými klienty je základní dohoda ohledně spolupráce uzavírána za účasti zákonného zástupce v rámci prvního sezení.
- 1. léčebná fáze v délce trvání 3 - 6 měsíců je zaměřená na kontrolované užívání, nebo abstinenci. Základní kostru abstinenční léčby tvoří kombinace individuální a skupinové terapie (zaměřené zejména na prevenci relapsu a stabilizaci v abstinenci). Frekvence individuálních kontaktů je jednou týdně, skupinová terapie probíhá jednou týdně. Léčba směřující ke kontrolovanému užívání má formu individuální terapie ve frekvenci jednou týdně v kombinaci s poradenskou recovery skupinou (zaměřující se na sebeposílení a nalezení podpůrných zdrojů). Rodinné prostředí zejména u mladistvých klientů je aktivně motivováno k zapojení se do léčebného procesu. Rodinná terapie je doporučenou součástí 1. i 2. léčebné fáze.
- 2. léčebná fáze v délce trvání 6 - 12 měsíců, také označovaná jako doléčovací fáze, je určena pro úspěšné klienty z první léčebné fáze nebo pro klienty (pouze uživatele alkoholu a psychofarmak) po absolvované pobytové léčbě. Povinnou součástí léčby je účast na doléčovací skupině, která probíhá jednou týdně. Další péče je poskytována dle dohody s klientem. Na základě posouzení individuální situace klienta ambulantní léčby je poskytována další odborná péče (nejčastěji sociální práce, socioterapie, rodinné konzultace, psychiatrické a psychologické vyšetření a farmakologická léčba).
Case management
Koordinuje péči (včetně vedení případových konferencí) více spolupracujících institucí a zastává pro klienta roli průvodce v systému péče. V rámci této služby je klient v častém kontaktu se svým klíčovým pracovníkem, který ho provází procesem úzdravy, pomáhá mu zajistit a vyjednat vhodné služby, podporu a zdroje v jeho přirozeném prostředí.
Základní aktivity case managementu
- Oslovování potenciálních klientů a jejich zapojení do služby
- Plánování klientova dalšího směřování
- Vyhledávání a zastižení klienta v jeho přirozeném prostředí
- Průběžné monitorování stavu klienta
- Propojování klientů k dalším zdrojům v komunitě, v dalších odborných službách apod.
- Obhajoba klientových zájmů a práv včetně formy osobní asistence
Metody práce
Zdravotní služby
- Psychiatrická péče: diagnostika, léčba, farmakoterapie, psychoterapie
- Psychologická péče: psychologické vyšetření a psychoterapie
- Adiktologická péče: adiktologické vyšetření a adiktologická terapie
Sociální služby
- Sociální a právní poradenství
- Case management
- Socioterapeutické (strukturované) volnočasové a zájmové aktivity
- Asistence
Terapeutické a poradenské služby
- Motivační trénink
- Poradenství předléčebné a telefonické
- Krizová intervence
- Individuální, skupinová, párová, rodinná terapie
Veškeré služby vyjma skupinové terapie mohou být poskytovány i v přirozeném prostředí klienta (terénní práce).
V rámci standardní délky léčby jsou všechny služby Adiktologické ambulance bezplatné. V případě indikace a zájmu klienta je možné poskytnout následnou péči nad rámec základní léčby, avšak za finanční spoluúčasti klienta.
Kapacita Adiktologické ambulance
- Zhruba 300 osob ročně
- 10 klientů programu case management na jeden pracovní úvazek
- 24 klientů programu strukturované ambulantní léčby na jeden pracovní úvazek (individuální konzultace)
- 10 klientů na terapeutickou skupinu